Sobota, 17 sierpnia 2019

Niemcy: To już oficjalne! Komunia dla rozwodników żyjących w związkach niesakramentalnych

Opublikowano: 2 lutego 2017 11:18:45
Podziel się i skomentuj

Niemieccy biskupi już od dłuższego czasu wypowiadali się o możliwości przyjmowania Komunii przez osoby rozwiedzione, które wstąpiły w kolejne związki. Pierwsze wzmianki pojawiły się już dwa lata temu. Nie powinno więc dziwić ich oficjalne stanowisko w tej sprawie, które przedstawili za pomocą listu pasterskiego.

Biskupi powołują się w liście na adhortację Franciszka "Amoris Laetitia" i zezwolili wiernym, żyjącym w ciężkim grzechu cudzołóstwa, by przystępowali do Komunii Świętej. Niemcy to drugi kraj, w którym katoliccy hierarchowie umożliwili rozwodnikom przystępowanie do sakramentu. Kilka tygodni temu na taki krok zdecydowali się biskupi na Malcie.

Niemcy: To już oficjalne! Komunia dla rozwodników żyjących w związkach niesakramentalnych
Kardynał Niemiec Reinhard Marx

Biskupi pod przewodnictwem kardynała Marxa nazwali swój list przewrotnie "Radość miłości, która zamieszkała w rodzinie, jest również radością Kościoła." O jakiej rodzinie mowa, skoro swoją decyzją biskupi dopuszczają rozpad rodzin? Całość listu ubrana jest w piękne słowa i motywowana troską o rodziny, ale także o tych, którzy w wyniku rozpadu swoich związków sakramentalnych oddalają się od Kościoła. Poprzez umożliwienie im przystępowania do Komunii Świętej, biskupi chcą, by rozwodnicy nie czuli się odrzuceni przez Kościół i byli częścią wspólnoty.

Oczywiście wciąż powtarza się, że nie dotyczy to wszystkich rozwodników i każdy przypadek wymaga szczególnego rozpoznania. Biskupi zaznaczają, że chodzi o pojedyncze przypadki, w których zarówno wierni rozwiedzeni muszą przeanalizować swoją sytuację życiową, jak i duszpasterz, towarzysząc i zapewniając o wsparciu ma za zadanie rozeznać, czy dana osoba rzeczywiście jest godna przystąpienia do Komunii Świętej, mimo trwania w grzechu ciężkim.

Warto zaznaczyć, że zarówno wcześniejsza decyzja biskupów maltańskich, jak i najnowszy list duszpasterzy z Niemiec, są niezgodne z nauczaniem Kościoła i Ewangelią, która mówi o nierozerwalności małżeństwa. Jednak dopuszczanie do sakramentu osób żyjących w grzechu ciężkim najwidoczniej biskupom niemieckim nie kłóci się wyznawaną przez nich wiarą.

Podziel się i skomentuj