Niedziela, 31 maja 2020

"Franek! Gdzie jest twoje miłosierdzie?" W Rzymie zawisły plakaty przeciwko papieżowi! O co chodzi?

Opublikowano: 4 lutego 2017 17:32:28
Podziel się i skomentuj

Nie wiadomo, kto dokładnie zawiesił w całym Rzymie plakaty krytykujące papieża Franciszka. Wizerunek Franciszka wraz z komentarzem został przez władze określony jako "nieodpowiednia publikacja" i w większości miejsc ocenzurowany.

"Franek! Gdzie jest twoje miłosierdzie?" W Rzymie zawisły plakaty przeciwko papieżowi! O co chodzi?

Co dokładnie krytykują autorzy(lub autor) plakatu? Decyzje papieża odnośnie reform w Kurii i w kongregacjach. Chodzi między innymi o jego działania wobec Zakonu Kawalerów Maltańskich, Franciszkanów Niepokalanej, czy zmarginalizowanie roli kardynała Burke oraz innych kardynałów o bardziej tradycjonalistycznych poglądach, niepasujących do polityki Franciszka. Te decyzje szczególnie zabolały katolickich tradycjonalistów.

A oto pełna treść umieszczona na plakacie:

"E, Franek! Wprowadziłeś zarząd przymusowy w kongregacjach, usunąłeś księży, przez ciebie poleciały głowy w Zakonie Maltańskim i Franciszkanach Niepokalanej, zignorowałeś kardynałów... gdzie jest twoje miłosierdzie?"

Tydzień temu Wielki Mistrz Zakonu Kawalerów Maltańskich Matthew Festing ustąpił ze stanowiska. Stało się to na wyraźną "prośbę" papieża Franciszka. Oprócz tej zmiany przywrócono na stanowisko Wielkiego Kanclerza Albrechta Freiherra von Boeselagera.

We wrześniu czterech kardynałów wystosowało do papieża list, z prośbą o doprecyzowanie sformułowań z adhortacji "Amoris laetitia”, o której stało się głośno głównie ze względu na podjęty tam temat udzielania Komunii Świętej rozwodnikom, żyjącym w kolejnych związkach. Kardynałowie Raymond Burke, Carlo Caffarra, Joachim Meisner oraz Walter Brandmüller zadali 5 pytań, na które wystarczała im krótka i konkretna odpowiedź "tak" lub "nie". Kardynałowie zostali całkowicie zignorowani przez papieża, więc w listopadzie upublicznili swój list. Do dzisiaj nie otrzymali odpowiedzi.

Ciekawe, czy prostsza i bardziej nowoczesna niż list forma przekazu, jaką jest plakat, bardziej trafi do papieża Franciszka?


Podziel się i skomentuj