Sobota, 17 sierpnia 2019

Franciszek wysyła kardynała Burke na... wyspę Guam

Opublikowano: 16 lutego 2017 14:04:01
Podziel się i skomentuj

Papież Franciszek wysyła Raymonda Burke na wyspę Guam. Kardynał ma za zadanie zbadać sprawę nadużyć seksualnych tamtejszego arcybiskupa Anthony'ego Apurona.

Franciszek wysyła kardynała Burke na... wyspę Guam
Autor: Geerlingguy, wikipedia

Abp Apuron był metropolitą archidiecezji Hagåtña, na wyspie Guam, należącej do Stanów Zjednoczonych.
Wyspa Guam leży między Hawajami i Filipinami i nie ma dobrej opinii. Na jej terenie działają liczne gangi i dochodzi do wielu przestępstw. Arcybiskup został odwołany ze swojej funkcji w czerwcu zeszłego roku, po wybuchu afery i oskarżeniach o pedofilię. Apuron został oskarżony o to, że w latach 70 molestował seksualnie ministrantów.

Teraz sprawie ma się przyjrzeć kardynał Burke. Zostanie on szefem komisji, która badać będzie, czy rzeczywiście doszło do nadużyć seksualnych względem dzieci. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary wyznaczył Burke na szefa komisji w październiku zeszłego roku. Kardynał wprost nazywa wykorzystywanie seksualne przez kapłanów złem, jednocześnie zwracając uwagę na rolę homoseksualnych duchownych, którzy najczęściej dopuszczają się tego typu zbrodni.

W tym tygodniu mają rozpocząć się pierwsze przesłuchania. Warto zaznaczyć, że arcybiskup Apuron nie przyznał się do winy i nigdy oficjalnie nie postawiono mu zarzutów.

Kardynał Burke słynie ze swoich konserwatywnych poglądów i nie boi się poddawać w wątpliwość niektóre słowa Franciszka. Wraz z innymi kardynałami opublikował list otwarty w sprawie adhortacji Amoris Laetitia, która była różnie interpretowana i otwierała możliwość dopuszczania do Komunii Świętej osób po rozwodach, będących w nowych związkach.

Źródło: foxnews
Podziel się i skomentuj