Wtorek, 2 marca 2021

Polacy pamiętają o Rotmistrzu. 69 lat temu zginął Witold Pilecki [WIDEO]

Opublikowano: 25 maja 2017 13:20:49
Podziel się i skomentuj

25 maja przypada 69. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego. W tym dniu pragniemy przypomnieć naszym czytelnikom postać wielkiego Bohatera i opowiedzieć o wspaniałej oddolnej inicjatywie, zrodzonej z potrzeby serca tych Polaków, dla których postać Rotmistrza okazała się być na tyle ważna i wyjątkowa, że postanowili włożyć ogrom pracy i poświęcenia, aby kolejne pokolenia – nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – poznały i pokochały Bohatera Niezwyciężonego.

Polacy pamiętają o Rotmistrzu. 69 lat temu zginął Witold Pilecki [WIDEO]

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu – mieście w Karelii, w północno-zachodniej prowincji Rosji. Od 1910 rodzina Pileckich mieszkała w Wilnie, gdzie Witold uczył się w szkole handlowej. Od 1914 należał do zakazanego przez władze rosyjskie harcerstwa. W 1918 roku przedostał się na tereny odradzającej się Polski. Maturę zdał w 1921 roku.

W latach 1918–1921 służył w Wojsku Polskim, walczył z Armią Czerwoną. Jako kawalerzysta brał udział w obronie Grodna. Witold w sylwestra 1919 r. dowodził harcerską placówką w Ostrej Bramie, strzegąc obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. 5 sierpnia 1920 wstąpił do 211. Pułku Ułanów i w jego szeregach walczył w Bitwie Warszawskiej. Został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

W Sukurczach, rodzinnym majątku, założył Kółko Rolnicze, straż pożarną, otworzył mleczarnię. Chłopców z okolicznych wsi uczył jeździectwa, utworzył z nich szwadron krakusów, z którym brał udział w konkursach sportowych. W 1934 Witold Pilecki awansował na podporucznika rezerwy. Marii, żonie i swym dzieciom, Andrzejowi i Zosi, poświęcał dużo czasu, mówił im: Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem.

W sierpniu 1939 Witold Pilecki został zmobilizowany, walczył w wojnie obronnej Polski jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii 19 Dywizji Piechoty Armii Prusy. Pod jego dowództwem ułani zniszczyli 7 niemieckich czołgów oraz 2 nieuzbrojone samoloty. Ostatnie walki jego oddział prowadził jako jednostka partyzancka. Pilecki rozwiązał swój pluton 17 października 1939 i przeszedł do konspiracji.

Był jednym z twórców powołanej 9 listopada 1939 konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej (TAP). Nadzorował i zakładał sieć tajnych skrytek na dokumenty, podziemną bibułę oraz broń palną. Jedną z nich założył we własnym mieszkaniu. Na przełomie 1941/42 roku Tajna Armia Polska weszła w skład Związku Walki Zbrojnej. 19 września 1940 roku Pilecki dał się zaaresztować w warszawskiej łapance. Trafił do obozu w Auschwitz w nocy z 21 na 22 września 1940. Jako więzień nr 4859 zorganizował Związek Organizacji Wojskowej. Za swoją działalność konspiracyjną Pilecki, jeszcze jako więzień obozu, w listopadzie 1941, został awansowany do stopnia porucznika. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 Pilecki uciekł z obozu, by skontaktować się z oddziałami AK, których dowództwu przedstawił swój plan ataku na obóz. Projekt nie uzyskał aprobaty. 11 listopada 1943 Pilecki odebrał awans rotmistrza. W 1943-1944 służył w oddziale III Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, m.in. jako zastępca dowódcy Brygady Informacyjno-Wywiadowczej. W Powstaniu Warszawskim początkowo walczył jako zwykły strzelec, później dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II w tzw. Reducie Witolda, niezdobytej przez Niemców do końca Powstania. W niewoli niemieckiej przebywał do 8 maja 1945 r.

W grudniu 1945 roku Witold Pilecki wrócił do Warszawy. 8 maja 1947 roku został aresztowany. Orzeczoną karę śmierci wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej poprzez strzał w tył głowy. Do dziś nie odnaleziono jego zwłok.

Przez kilkadziesiąt lat historia życia i działalności Pileckiego były przemilczane. Dzięki konsekwentnym staraniom najbliższej rodziny – szczególnie córki Zofii Pileckiej-Optułowicz i syna Andrzeja Pileckiego – pamięć o Ochotniku z Auschwitz przetrwała w świadomości Polaków. W propagowanie postaci Rotmistrza włączali się kolejni historycy, publicyści i wreszcie działacze społeczni. Na szczególną uwagę zasługuje Projekt krakowskiej Fundacji Gdzie „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wspieranego przez MON, MSZ, NCK, Fundację PZU i Fundację PKO Banku Polskiego.

Małgorzata Kupiszewska, pełnomocnik Fundacji i koordynator Projektu, swoje zaangażowanie w propagowanie postaci Pileckiego uzasadnia niezwykłym świadectwem.
- Po wielokrotnym przeczytaniu „Raportu Witolda” odnalazłam odpowiedź na pytanie: Gdzie był Bóg w KL Auschwitz? W nim. Z nim. W jego przyjaźni do współwięźniów – wyjaśniła.

Pisarka, polonistka i dziennikarka do działalności społecznej podchodzi jak do misji.
- Pasja nauczycielska, bo zawód nauczyciela uważam za wyjątkową służbę, sprawiła, że podjęłam się trudu koordynowania Projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”. Przeprowadzonych zostało 6 konkursów dla dzieci i młodzieży m.in. turniej piłki nożnej dla siedmiolatków, konkurs plastyczny, literacki, historyczny dla gimnazjalistów i studentów, konkurs na plakat, a także konferencje naukowe w tym w Sejmie RP i Belwederze. To wszystko oraz przygotowanie audiobooka i publikacje „Raportu Witolda” w wersji polskiej i angielskiej uważałam za swój obowiązek wobec misji i trudu Rotmistrza, jednego z najdzielniejszych Polaków w historii. Do realizacji projektu zaangażowało się, licząc z wolontariuszami i uczestnikami, ponad 2 tysiące osób – przyznaje Kupiszewska.

Koordynatorka Projektu dodaje:
- Międzynarodowy konkurs na plakat uświadomił nam, gdy jako pierwsze napłynęły prace z Ekwadoru i Japonii, że postać Rotmistrza i wartości, jakim był w życiu wierny, powinni poznać wszyscy Polacy i cały świat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Protest narodowców przed siedzibą Komisji Europejskiej wobec narzucania Polsce kwot uchodźców [WIDEO] Jako Ruch Narodowy opowiadamy się zdecydowanie przeciw imigrantom, przeciwko UE, której zgubna polityka prowadzi do fali terroru, do tego, że Europa jest dziś zdezorganizowana, że jest śmiertelnie zagrożona

Więcej...

Nagroda dla oficera, który użył islamisty jako "żywej tarczy" przeciw agresywnemu tłumowi muzułmanów [WIDEO]
Pomysł okazał się skuteczny, gdyż muzułmanie zrezygnowali z rzucania kamieniami. Jednak nagranie akcji doprowadziło do zdecydowanej akcji politycznej miejscowych muzułmanów.
Czytaj dalej

Arabski uczony: Bicie żony w islamie jest terapią dla kobiet cierpiących na masochizm
Mój przyjaciel psychiatra powiedział mi kiedyś, że czasami ludzie przychodzą do niego z problemami małżeńskimi, w których kobieta cierpi na tę chorobę. Doradzał on mężowi, by bił ją w pewien sposób, a problem zostanie rozwiązany. Koran zajmuje się takimi problemami.
Więcej...

Szwecja: Emerytce grożą 4 lata więzienia za napisanie na Facebooku, iż imigranci podpalają samochody
- Mamy w Szwecji wolność słowa. Oznacza to, że ludzie mają prawo mieć odrażające opinie - powiedział minister sprawiedliwości Morgan Johansson. - Ale zawsze istnieją granice ... Na przykład, jeśli chodzi o mowę o nienawiści.
Więcej...

Artykuł powstał w oparciu o oficjalne materiały Biura Prasowego Projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”; życiorys W. Pileckiego na podst. prac biografów Rotmistrza: prof. Wiesława Jana Wysockiego i dr. Krzysztofa Trackiego. Tekst oprac.: A. Piwar

Podziel się i skomentuj