Czwartek, 23 maja 2019

Argument Krwi

Opublikowano: 20 czerwca 2017 00:33:32
Podziel się i skomentuj

Proces wileński odsłonił z przeraźliwą jasnością tragizm stosunków polsko- żydowskich. Obcy przybysze, którzy jak podkreślił sąd nigdy nic innego poza dobrodziejstwami od gospodarzy państwa polskiego nie zaznali, odpowiadają na usunięcie ich z sal wykładowych przez młodzież polską morderstwem. Istotni sprawcy mordu, zostali nie wykryci.

Argument Krwi

Zapewne chodzą dalej spokojnie na uniwersytet, a współplemieńcy ściskają z sympatią ich zakrwawione ręce. Wobec znanej solidarności żydowskiej, wobec ich specyficznej etyki można śmiało zaryzykować przypuszczenie, że nie co innego, a konspiracja milczenia uniemożliwiła wkroczenie sprawiedliwości.

Kim był Wacławski? Pisma żydowskie i judaizujące, od organu Szwalbego i Appenszlaka, aż do organu Sokołowa i Matuszewskiego, przedstawiają akcję obronną młodzieży polskiej, jako wybryki podpitych burszów, bogatych próżniaków, którym przeciwstawić należy świat pracy, młodzież spod strzech i suteryn, która z żydami znajdzie wspólny język.

Kim był Wacławski? Kołyska jego nie stała w pałacu fabrykanta, w ziemiańskim dworze, czy w kilkupokojowym mieszkaniu inteligenta. Urodził się w chacie wieśniaczej, na tych kilku morgach ziemi, którą ojcowie jego od niepamiętnych czasów orali, a gdy przyszła potrzeba bronili, w którą wsiąkał ich pot i ich krew, którą utrzymali przez czasy niewoli. I kiedy ciężkim trudem rodziny a i jego zapewne, przeszedł przez szkoły na Uniwersytet Stefana Batorego, to widział w tych murach mickiewiczowskich, taki sam kawał ziemi polskiej, którą bronić trzeba przeciwko każdemu zaborcy.

Jest w tym coś symbolicznego, że chłopski syn padł w obronie nauki polskiej. Kiedy król Stefan Batory rzekł niegdyś do jednego z takich Wacławskich, pilnie ślęczącego nad książką: „Disce puer ego te faciam mościpanie”, czy myślał, że po trzech wiekach z górą znajdzie echo tragiczne w śmiertelnym jęku Wacławskiego? Warstwy ludowe, rozbudzone do bujnego życia przez hasła i 30- letnią pracę demokracji narodowej stają dziś w pierwszych szeregach inteligencji polskiej i krwią pieczętują swe prawo gospodarza tej ziemi, po której stąpamy i tych zdobyczy cywilizacyjnych, którymi się szczycimy.

----------------
Artykuł pochodzi z „Gazety Warszawskiej” (nr 126 z 26 kwietnia 1932 roku). Został zamieszczony, jako odpowiedź na tzw. proces wileński toczący się po zamordowaniu w dniu 10 listopada 1931 roku polskiego studenta Stanisława Wacławskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Bosak: Nikt nie chce pamiętać, że to PiS popierał ściąganie do Polski tysięcy muzułmańskich uchodźców z Kaukazu
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość domaga się, aby zgodnie z przepisami rozdz. 6a ustawy o cudzoziemcach rząd wydał rozporządzenie o przyznaniu uchodźcom czeczeńskim ochrony czasowej na terytorium Polski
Więcej...

Wczorajszy zamachowiec z paryskich Pól Elizejskich to syn Tunezyjczyka i polskiej pielęgniarki
Według informacji zebranych przez telewizję BFM, terrorysta to owoc mieszanego związku Tunezyjczyka i Polki, która jest pielęgniarką. Sąsiedzi potwierdzili, że w ostatnich latach zamachowiec i jego rodzeństwo stopniowo się radykalizowali.
Czytaj dalej

Norwegia: Aresztowano dwóch Polaków. Są oskarżeni o spalenie ośrodka dla uchodźców w Bergen [WIDEO]
Według śledczych, są oni odpowiedzialni za podpalenie ośrodka Lindas w grudniu 2015 r. Straty materialne szacuje się na kwotę ponad sześć milionów koron (2.7 mln złotych).
Czytaj dalej

Włochy: Siły bezpieczeństwa brutalnie spacyfikowały narodowców protestujących przeciw nadawaniu obywatelstwa imigrantom [WIDEO]
Niestety demonstracja nie przebiegła pokojowo, ponieważ zgromadzeni zostali zaatakowani przez policję. Funkcjonariusze pałkami potraktowali obywateli, a potem użyto przeciw protestującym armatki wodnej. Pokazuje to różnicę pomiędzy traktowaniem imigrantów, a rodzimych mieszkańców swojego kraju. Prawa uchodźców stoją, jak widać wyżej w hierarchii od praw Włochów.
Czytaj dalej

Podziel się i skomentuj