Wtorek, 2 marca 2021

Kresowa księga sprawiedliwych - o Ukraińcach ratujących polskie ofiary ludobójstwa OUN-UPA

Opublikowano: 4 lipca 2017 00:38:33
Podziel się i skomentuj

Kresowa księga sprawiedliwych to publikacja Instytutu Pamięci Narodowej upamiętniająca Ukraińców ratujących polskie ofiary ludobójstwa dokonanego w latach 1939–1945 przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) w dawnych polskich województwach wołyńskim, poleskim, tarnopolskim, lwowskim, stanisławowskim i lubelskim.

Kresowa księga sprawiedliwych - o Ukraińcach ratujących polskie ofiary ludobójstwa OUN-UPA

W książce wydanej w 2007 r. ujęto 882 przypadki pomocy udzielonej przez 1341 osób, dzięki którym uratowano 2527 ludzi. Z tej liczby bohaterów, z nazwiska znanych jest 896 osób. Zanotowano także 384 przypadki morderstw na ratujących dokonanych za udzielanie pomocy ofiarom ludobójstwa.

Z publikacją tą można zapoznać się w całości za darmo!

Książka po polsku

Książka po ukraińsku

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
To niemieckie miasto nie jest już niemieckie. Rodowici Niemcy są w nim już mniejszością! [WIDEO]Większość mieszkańców Frankfurtu nad Menem, czyli 51,2%, to imigranci lub osoby urodzone w Niemczech, ale pochodzenia imigranckiego. Wśród nich największą mniejszość stanowią Turcy (13% wszystkich mieszkańców miasta), których masowa emigracja do Niemiec rozpoczęła się jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku
Więcej...

Wawer (RN): UE intensywnie pracuje nad ratyfikowaniem CETA
Ponad pół roku upłynęło od podpisania CETA – umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą. Po dniu podpisania temat ten zniknął z pierwszych stron gazet, jednak prace nad wprowadzeniem CETA w życie cały czas trwają, i to na co najmniej dwóch poziomach.
Czytaj dalej

Podziel się i skomentuj