Niedziela, 23 lutego 2020

Prezydencki kryzys polityczny

Opublikowano: 26 lipca 2017 17:21:30
Podziel się i skomentuj

W poniedziałek pan prezydent wywołał w Polsce niespodziewany kryzys. Zawetowanie ustaw zdziwiło wszystkich z rządem oraz kierownictwem partii na czele.

Prezydencki kryzys polityczny
Prezydent Andrzej Duda

Już w zeszłym tygodniu Prezydent Andrzej Duda postanowił, przypomnieć o swoim istnieniu przedstawiając swoje poprawki do ustaw reformujących sądownictwo. W wystąpieniu z czwartku powiedział, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym jeśli nie zostaną do niej wprowadzone poprawki które zgłosił. Poprawki zostały wprowadzone mimo dość widowiskowych prób obstrukcji parlamentarnej prowadzonych przez posłów opozycji totalnej.
Mimo to prezydent zawetował dwie z trzech ustaw (o KRS i SN).
Argumentacja jaka była podnoszona przez prezydenta była dość pokrętna i niekonsekwentna. Jeśli uważał, że ustawa jest niekonstytucyjna to miał prawo odesłać ją do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli inne powody nim kierowały, to trzeba było zgłosić je w pakiecie swoich poprawek.

Prezydent zadeklarował w poniedziałkowym porannym wystąpieniu, że w ciągu 2 miesięcy przedstawi swoje własne pomysły. Czekamy na prezydencki projekt reformy sądownictwa. Jeśli ten projekt będzie szerszy i głębszy niż proponowany obecnie przez Sejm, to prawa opinia publiczna przyjmie ją z zadowoleniem. Jeśli reforma będzie powierzchowna to grono osób mówiących o tym, że pan prezydent zdradził swoich wyborców będzie rosnąć.

Źródło: Prezydent RP
Podziel się i skomentuj