Wtorek, 2 marca 2021

Religa: Dywersanci wśród uchodźców

Opublikowano: 2 września 2017 04:26:42
Podziel się i skomentuj

Jesień 1939 roku była szczególnie tragiczna dla Polaków na Pomorzu, gdzie Niemcy przeprowadzili czystki wśród inteligencji. Żeby zostać zakwalifikowanym do eksterminacji wystarczyło być polskim nauczycielem.

Religa: Dywersanci wśród uchodźców
Egzekucja Polaków na Starym Rynku w Bydgoszczy. 9 września 1939 r.

Do Bydgoszczy Wermacht wkroczył już 5 września, choć do starć na terenie miasta doszło już 2 dnia wcześniej za sprawą dywersji niemieckiej. Dywersja do dzisiaj jest przedmiotem wielu przekłamań historycznych, w których żywe są wytwory propagandy Josepha Goebelsa. Po wkroczeniu Niemiec na terytorium Polski ze strony zachodniej Wermacht zatrzymany został na linii tzw. Przedmościa Bydgoskiego (systemu bunkrów żelbetonowych). Z zajętych terenów Niemcy wygonili dużą część ludności. 2 września – pierwsi uchodźcy z tych terenów przybyli do Bydgoszczy.

Dzień później po rozbiciu wojsk polskich w dzisiejszym powiecie świeckim, polskie dowództwo podjęło decyzje o wycofaniu się w głąb kraju przez Bydgoszcz. 3 września wybuchła dywersja niemiecka – Niemcy rozpoczęli ostrzał z budynków wycofujących się wojsk polskich. Dywersję udało się rozbić, w wyniku walk zginęło jednak kilka osób. Starosta bydgoski Julian Suski w swoich zeznaniach opisuje wydarzenia:

- Około godziny 10 zaczęły pojawiać się pierwsze strzały w okolicy ulicy Gdańskiej z broni maszynowej. Pokazuje to, że dywersja niemiecka była przygotowywana od dłuższego czasu. W wielu miejscach miasta dochodziło do walk pomiędzy wojskami polskimi i niemieckimi dywersantami.

Starosta Suski analizując sytuację ze swoimi współpracownikami doszedł do wniosku, że wśród uchodźców znajdowali się przeszkoleni dywersanci, którzy w ten sposób przedostali się do miasta, aby wesprzeć przygotowane przez bydgoskich Niemców działania. O przygotowywanej dywersji wywiad polski miał wiedzieć znacznie wcześniej. Jak się okazało później – wiedziano chociażby o chowanej na cmentarzach ewangelickich broni. Napięta sytuacja latem 1939 roku sprawiła jednak, że obawiano się sprawy ruszać.

Propaganda Josepha Goebelsa dzień 3 września opisze jako ,,krwawą niedzielę”, w trakcie której Polacy mieli mordować niewinnych Niemców. Takim opisywanie sprawy uzasadniano agresję Niemiec na Polskę oraz późniejsze eksterminowanie Polaków w Bydgoszczy i jej okolicach. Do dzisiaj znajdują się jednak osoby, które wersję zdarzeń opisaną przez Goebelsa propagują.

Łukasz Religa

--- --- ---
Wspieraj Dziennik Narodowy. Dziennik Narodowy istnieje już ponad rok i w tym czasie udało nam się już na stałe zadomowić na medialnej scenie. Teraz czas na dalszy rozwój. Przy wsparciu stowarzyszenia Ruch Wolności chcemy zebrać pieniądze i zainwestować je w budowę naszego kanału YouTube, co wiąże się z zakupem odpowiedniego sprzętu do kręcenia materiałów filmowych i ich montażu. Potrzebujemy również lepszego sprzętu komputerowego dla naszych dziennikarzy. I to jest teraz podstawowy cel naszej zbiórki.
Nazwa: Ruch Wolności
Nr konta: 02 1020 1013 0000 0702 0359 8026
Wpłata tytułem: Wspieram Dziennik Narodowy

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Ten lewak zafundował swojej żonie wyrok 2 lat więzienia. Teraz lansuje się z nową „laską”. I poucza jak być prawdziwym mężczyzną
Przypomnijmy więc o tym, że stojący na czele Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafał Gaweł został skazany za oszustwa finansowe na 4 lata (wyrok jest ciągle nieprawomocny), ale nie został skazany sam.
Więcej...

Marusik: Każda władza po 1989 r. traktuje Polaków jak parobków, bo ten model państwa odziedziczyliśmy po PRL [WIDEO]
Europoseł mówi o iluzji transformacji ustrojowej w Polsce, która nie zmieniła istoty systemu marksistowskiego czyli wyzysku milionów obywateli przez wąską kastę polityczno-biurokratycznej nomenklatury.
Więcej...

Sumliński: Gazowy przekręt stulecia
Umowę podpisano aż do roku 2022 – i „tylko” do roku 2022. Rząd Donalda Tuska chciał bowiem, by obowiązywała do roku 2037, uzależniając całkowicie Polskę od rosyjskiego gazu na całe dziesięciolecia.
Więcej...

Podziel się i skomentuj