Niedziela, 31 maja 2020

Dr Przybył: Od celtyckiego Halloween do upiornej tandety [WIDEO]

Opublikowano: 13 października 2017 06:57:08
Podziel się i skomentuj

Dr teologii Jan Przybył opowiada o pogańskich, celtyckich korzeniach święta Halloween, które w obecnych czasach stało się komercyjnym festiwalem kiczu i tandety.

Dr Przybył: Od celtyckiego Halloween do upiornej tandety [WIDEO]

- Irlandzcy imigranci przynieśli do Stanów Zjednoczonych część swojej kultury - mówi dr Przybył. - W jej ramach również obchody staroceltyckiego roku. Akurat w tym dniu w dawnej Irlandii kończył się stary rok i zaczynał się okres zimy. Zamierała wegetacja, a ponieważ rośliny korzenie mają w glebie, to zdaniem Celtów trzeba było przebłagać duchy zamieszkujące pod ziemią. Byli to Fomorianie, istoty nie z tego świata, upiorne wręcz. Tego dnia składano im ofiary z pierwocin, także z pierworodnych dzieci! To ustało wraz z nastaniem chrześcijaństwa.

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. XX w. W związku z pogańską genezą tego święta Halloween spotyka się z krytyką ze strony Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, episkopalnego i luterańskiego oraz innych kościołów protestanckich, a także Świadków Jehowy. Od kilku lat w Polsce katolicy z różnych miast organizują tego dnia przemarsze o nazwie "Korowód Świętych", zwane też gdzieniegdzie "Holy Wins"(w Bielsku-Białej już od 2007 r.). Noc z 31 października na 1 listopada jest także ważnym świętem w Kościele Szatana. Z tegoż powodu Kościół rzymskokatolicki potępia Halloween i utożsamia je z kultem Szatana.

- Pewnie niewielu rodziców wie, że zbieranie słodyczy przez dzieci wywodzi się również z pogańskich zabobonów, według których, aby nie rozzłościć złych duchów, powinno się przygotować na ten dzień wiele rarytasów. Niewinna zaś z pozoru wydrążona dynia jest z kolei pozostałością po pogańskim zwyczaju rzeźbienia wizerunku demonów, których rolą było odstraszanie wszelakich nieszczęść. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp. - pisze Jadwiga Knie-Górna w artykule "Odrzućmy Halloween" opublikowanym na łamach "Przewodnika katolickiego".

Podziel się i skomentuj