Niedziela, 23 lutego 2020

Dr Patey: Co z tą innowacyjną gospodarką?

Opublikowano: 25 października 2017 15:15:52
Podziel się i skomentuj

Zaczyna być wdrażana ciekawa koncepcja polegająca na tworzeniu przez duże podmioty kontrolowane przez państwo funduszy wspierających nowo powstające firmy innowacyjne w obszarze powiązanym z działalnością państwowych gigantów.

Dr Patey: Co z tą innowacyjną gospodarką?

Taka formuła może przynieść realna wartość dla gospodarki wykorzystując synergię współpracy małych z dużymi. Przykładem jest branża energetyczna. Tauron powołał spółkę Magenta Grupa Tauron, która realizuje program Pilot Maker, prowadzony razem z TechBrainers a współfinansowany przez PARP. Innym koncernem angażującym środki w polskie start-upy jest PGNiG. Danie możliwości realizacji dobrych pomysłów być może powstrzyma fale wyjazdów młodych ludzi - świetnie wykształconych, ale nie znajdujących do tej pory możliwości spełnienia się w Polsce.

Problem czy te pomysły przypominające próby finansowania innowacji czynione przez rząd PO pod nazwą Alfa Bridge miast innowacji przyniosą zyski prezesom nowych podmiotów, ale koszty dla akcjonariuszy dla spółek ze znaczącym udziałem skarbu państwa. Wehikuły finansujące nowe pomysły na biznes winny być rozliczane ze wzrostu wartości swoich aktywów, a osoby zarządzające wybierane ze szczególną starannością. Dobrze, by takie fundusze kiedyś zostały upublicznione na giełdzie warszawskiej. W ten sposób wprowadzi się kapitał prywatny w obszar finansowania gospodarki opartej na wiedzy. Nic tak bowiem nie wpływa na efektywność pracy zarządów jak stała kontrola i nacisk prywatnych akcjonariuszy.

dr Mariusz Patey - dyrektor Instytutu im. Romana Rybarskiego

Podziel się i skomentuj