Sobota, 17 sierpnia 2019

Bytom: Podczas halloweenowej zabawy dzieci podpisały cyrografy

Opublikowano: 7 listopada 2017 06:51:02
Podziel się i skomentuj

Podczas halloweenowej zabawy dla dzieci, zorganizowanej w Bytomiu dzieciom podsunięto do podpisania regulamin. Został on jednak tak skonstruowany, by wyglądać jak diabelski cyrograf - układ zawarty z diabłem, na mocy którego zły duch ma prawo do duszy człowieka, który podpisał cyrograf.

Diabeł czynił w ten sposób zastaw za służenie podpisującemu przez pewien czas lub spełnienie jego określonych życzeń, ustalonych uprzednio w niniejszym „dokumencie”. W takim ujęciu cyrograf najczęściej podpisywany był krwią interesanta.

Bytom: Podczas halloweenowej zabawy dzieci podpisały cyrografy

- Ja, niżej własnoręcznie podpisany wampir/czarownica niniejszym zgodnie i bez protestu ofiarowuję swoją duszę diabłu w zamian za udaną zabawę, zobowiązuję się jednocześnie do przestrzegania ustalonych niżej zasad - stanowi dokument.

Po publikacji na ten temat w portalu gosc.pl, organizatorka zabawy skontaktowała się z redakcją twierdząc, "że taka forma regulaminu nie była zrobiona umyślnie, nieświadomie popełniono błąd, a rodzice wchodząc na salę byli poinformowani, jakie zabawy będą przeprowadzane podczas tej imprezy, m.in. podpisanie cyrografu".

Ks. Janusz Czenczek, koordynator ds. egzorcystów w Polsce, udzielił potem portalowi komentarza w tej sprawie.

- Ten regulamin zaczyna się strasznie. Trudno dziś przewidzieć krzywdę, która została wyrządzona dzieciom przez ten cyrograf. Szatan nie ma poczucia humoru. Przez ten cyrograf, przez to jedno zdanie, zawłaszczył sobie prawo do sumienia dziecka. Akt podjęty nawet bez pełnej świadomości, może przynieść negatywne skutki duchowe (...) To nie jest tak, że wszystkie dzieci, które to podpisały, będą teraz opętane czy dręczone. Ale może być tak, że za ileś tam lat, gdy przyjdą jeszcze jakieś grzechy, sytuacje trudne, zły "odkopie" ten cyrograf - mówię to w dużej przenośni - i powie: podpisywałeś, jesteś mój.

Podziel się i skomentuj