Czwartek, 28 stycznia 2021

Minister cyfryzacji zapowiada koniec cenzury Facebooka i ... 24-godzinne sądy w przypadku zgłoszeń za wpisy

Opublikowano: 7 listopada 2017 09:49:08
Podziel się i skomentuj

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska udzieliła dzisiaj wywiadu "Gazecie Wyborczej". Mówiła w nim o trwających od miesiąca pracach jej resortu, które zrównoważyłyby prawa serwisów i ich użytkowników.

Minister cyfryzacji zapowiada koniec cenzury Facebooka i ... 24-godzinne sądy w przypadku zgłoszeń za wpisy

W lipcu br. w rozmowie z portalem 300wpolityce.pl mówiła:

- (...) w Ministerstwie Cyfryzacji pracujemy nad projektem, który zrównoważy prawa serwisów i ich użytkowników. Od czasu mojego spotkania z przedstawicielami Facebooka zapowiadałam prawne uregulowanie spraw, z którymi zgłaszają się do nas obywatele, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, m.in. kwestii związanych z celowo rozpowszechnianymi nieprawdziwymi informacjami, czy blokowaniem kont ze względu na przekonania lub określone wypowiedzi. Chcemy zagwarantować internautom i wydawcom swobodę wypowiedzi przy jednoczesnym poszanowaniu ich praw w sieci.

- Chcemy, by Facebook podlegał polskiemu prawu i nie mógł sam blokować kont i zamieszczanych tam treści - mówi dziś „Gazecie Wyborczej". W wyniku zmian w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną, Facebook podlegałby polskiemu prawu.

- Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. To zgodne i z prawem polskim i międzynarodowym - zapewnia minister i wyjaśnia, że Facebook straciłby prawo do blokowania kont i wpisów zamieszczanych przez internautów. Za takie działania odpowiedzialne byłyby polskie sądy.

- Zaproponowaliśmy ministrowi sprawiedliwości rozwiązanie w postaci sądów 24-godzinnych, bo natura internetu nie znosi dłuższych przerw w byciu online. I po początkowych problemach z uzyskaniem zgody, bo to wiąże się reorganizacją sądownictwa i przeznaczeniem specjalnych sądów do tego celu, teraz mamy wsparcie ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości - informuje minister.

Podziel się i skomentuj