- Wczoraj Urząd Wojewódzki zarejestrował Marsz Niepodległości jako zgromadzenie cykliczne. Chcemy skorzystać z tej formy prawnej. W szczególności w perspektywie przyszłorocznej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformował dzisiaj na konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.
To właśnie dlatego już w tym roku Marsz przejdzie w tym roku trasą: Rondo Dmowskiego – Aleje Jerozolimskie – Most Poniatowskiego – PGE Narodowy.
Zgromadzenie cykliczne jest specjalnym rodzajem zgromadzenia, różniącym się od zwykłych zgromadzeń oraz od zgromadzeń spontanicznych tym iż wymaga uzyskania zgody. Gmina może ich zabronić. Jednak warto ubiegać się o taki status, gdyż uzyskanie od wojewody zgody na zgromadzenie cykliczne ogranicza prawo do organizowania innych zgromadzeń w tym miejscu i czasie, nawet jeśli były już wcześniej zgłoszone w gminie.
O zgromadzeniu cyklicznym mówi ustęp 1 art. 26a prawa o zgromadzeniach:
- Jeżeli zgromadzenia są organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej 4 razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, a tego rodzaju wydarzenia odbywały się w ciągu ostatnich 3 lat, chociażby nie w formie zgromadzeń i miały na celu w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń, organizator może zwrócić się z wnioskiem do wojewody o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie tych zgromadzeń.
Wojewoda decyduje, czy celem zgromadzenia będzie „uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń” i czy spełnione są inne warunki m.in. czy zgłaszający potrafi dowieść, że w ostatnich 3 latach organizował już podobne zgromadzenia.
Wczoraj Urząd Wojewódzki zarejestrował #MarszNiepodległości jako zgromadzenie cykliczne. Korzystamy z tej formy prawnej.
— Marsz Niepodległości (@StowMarszN) November 7, 2017