Czwartek, 28 stycznia 2021

Marsz Niepodległości uzyskał status zgromadzenia cyklicznego

Opublikowano: 7 listopada 2017 11:51:06
Podziel się i skomentuj

- Wczoraj Urząd Wojewódzki zarejestrował Marsz Niepodległości jako zgromadzenie cykliczne. Chcemy skorzystać z tej formy prawnej. W szczególności w perspektywie przyszłorocznej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformował dzisiaj na konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

To właśnie dlatego już w tym roku Marsz przejdzie w tym roku trasą: Rondo Dmowskiego – Aleje Jerozolimskie – Most Poniatowskiego – PGE Narodowy.

Marsz Niepodległości uzyskał status zgromadzenia cyklicznego

Zgromadzenie cykliczne jest specjalnym rodzajem zgromadzenia, różniącym się od zwykłych zgromadzeń oraz od zgromadzeń spontanicznych tym iż wymaga uzyskania zgody. Gmina może ich zabronić. Jednak warto ubiegać się o taki status, gdyż uzyskanie od wojewody zgody na zgromadzenie cykliczne ogranicza prawo do organizowania innych zgromadzeń w tym miejscu i czasie, nawet jeśli były już wcześniej zgłoszone w gminie.

O zgromadzeniu cyklicznym mówi ustęp 1 art. 26a prawa o zgromadzeniach:

- Jeżeli zgromadzenia są organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej 4 razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, a tego rodzaju wydarzenia odbywały się w ciągu ostatnich 3 lat, chociażby nie w formie zgromadzeń i miały na celu w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń, organizator może zwrócić się z wnioskiem do wojewody o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie tych zgromadzeń.

Wojewoda decyduje, czy celem zgromadzenia będzie „uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń” i czy spełnione są inne warunki m.in. czy zgłaszający potrafi dowieść, że w ostatnich 3 latach organizował już podobne zgromadzenia.Źródło: medianarodowe.com
Podziel się i skomentuj