Czwartek, 28 stycznia 2021

Pyż: Minister Waszczykowski obraził Ukraińców we Lwowie?

Opublikowano: 9 listopada 2017 00:35:25
Podziel się i skomentuj

O tym piszą lwowskie portale. Minister MSZ Polski Witold Waszczykowski został okrzyknięty winowajcą skandalu, który miał miejce we Lwowie. Chodzi o odmowę wejścia Ministra Waszczykowskiego do muzeum „Więzienie na Łąckiego”. Podczas drugiego dnia wizyty we Lwowie Minister Polskiego MSZ odmówił wejścia na teren muzeum narodowego memoriału ofiar okupacyjnych reżimów „Więzienie na Łąckiego” .

Pyż: Minister Waszczykowski obraził Ukraińców we Lwowie?

Chodziło o „pozycję” dyrektora muzeum, który mówił o tym, że Polska w 1918 roku okupowała Zachodnią Ukrainę. W owym muzeum są różne ekspozycje, m. in. największe z nich mówią o trzech okupacjach – polskiej, wymienianej jako pierwszej, niemieckiej i sowieckiej.

O całej sytuacji poinformowało radio Swoboda. Minister Witold Waszczykowski złożył kwiaty pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Komunistycznych, który znajduje się niedaleko muzeum „Więzienie na Łąckiego” . W programie wizyty Ministra była przewidziana lokalna wizja muzeum.

Do spięcia doszło przy wejściu. Minister odwrócił się i pojechał dalej realizować program wizyty. Przy wejściu do muzeum Ministra MSZ spotkał dyrektor Rusłan Zabiłyj. Doszło do dialogu pomiędzy nimi: „Czy Polska była okupantem w 1918 roku?” zapytał Minister Waszczykowski, na co otrzymał odpowiedź od dyrektora Zabiłoho „tak! „

W tym momencie Minister Polskiego MSZ odwrócił się i wyszedł. Zdaniem dyrektora muzeum „było to zrobione umyślnie i był to specjalny krok polityczny” .

Jakich komentarzy jeszcze potrzebujecie? Trzeba szanować siebie i tych kogo się reprezentuje – czyli nas, Polaków i Polskę jako kraj. Polski Minister zachował się jak należy. Polska nigdy nie była okupantem. Lwów i in. tereny, które są obecnie poza granicami RP, wchodziły w skład Państwa Polskiego na mocy prawa międzynarodowego.

I w tym miejscu nie może być sprzeczności, bo prawo obowiązuje każdego, a Ministrowi Witoldowi Waszczykowskiemu należy się szacunek za godną postawę w konkretnej sytuacji.

Maria Pyż

Źródło: polmedia.pl
Podziel się i skomentuj